Akt poświadczenia dziedziczenia jest dokumentem sporządzonym przez notariusza, stwierdzającym nabycie spadku. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia posiada taką samą moc prawną jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Rejestracja aktu poświadczenia dziedziczenia następuje w dniu jego podpisania przez notariusza, dzięki czemu spadkobiercy mogą korzystać z praw spadkowych znacznie szybciej niż w przypadku postanowienia sądowego, które zyskuje moc prawną dopiero po uprawomocnieniu się.
Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób zainteresowanych. Oznacza to, że zarówno spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi, muszą być obecni przy odczytywaniu aktu.
Do protokołu dziedziczenia notariusz załącza:
1) odpis aktu zgonu spadkodawcy;
2) odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy;
2a) projekt protokołu dziedziczenia oraz protokoły obejmujące oświadczenia o wyrażeniu zgody na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z jego projektem, o ile zostały sporządzone lub spisane;
3) inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku.